5/6/14

New DT - Belladonna - Nowe DT

My name is Olga Siedlecka and my blogosphere nickname is Belladonna. I live in Poland and I devote my time and energy mainly to motherhood and various artistic activity. My little girl and baby boy, along with paints, paper and scissors make me complete. I follow the path of nature and try to collect fragile beauty of moments. I love mixed media, collage, altered art and art journaling which is a shelter bringing solace through creative process. I consider myself a fervent collector of leftovers of time such as vintage photos, porcelain pieces, broken mechanisms and dusty books. I feel more than attracted by these tossed treasures signified by signs of the past. I adore authentic materials contrasting with vivid colours and splash of paints. And of course I love vintage embellishnmnets and grunge patterns from 3rd Eye!
Nazywam się Olga Siedlecka i udzielam się blogowo pod pseudonimem Belladonna. Obecnie dzielę swój czas pomiędzy dzieci i wszelkie twórcze działania. To właśnie dzięki mojej rozbrykanej dziewczynce  i maleńkiemu synkowi oraz spotkaniom z papierami, nożyczkami i farbami czuję się spełniona. Cenię życie blisko natury i staram się dostrzegać piękno w otaczającym świecie.
Uwielbiam wszelkie czynności z udziałem mixed media, collage i altered art, a moją największą pasją jest art journaling, który pozwala się wyciszyć i wyrazić emocje. Mam naturę zbieracza i nie mogę się oprzeć pozostałościom po czasach, które minęły takim jak stare zdjęcia, potłuczone figurki, zepsute sprzęty czy pożółkłe książki. Niechciane drobiazgi staja się dla mnie cenną zdobyczą. Lubię połączenie autentycznych dodatków z kolorowym bałaganem. Uwielbiam ozdoby w klimacie vintage i grungowe motywy czyli to co oferuje 3rd Eye w najlepszym wydaniu!
 
As I'm not an owner of a regular studio I work at the table in our living room. Due to this fact, I have to clean up before dinner is served. I use some jars and chests of drawers to keep my crafting area tidy. They turned out to be a handy companion and my stash of embellishments is under control. This is also the place where chipboards and flair buttons by 3rd Eye are kept.
Stamps are stored in vintage tins.


Marzy mi się własny kącik do działań twórczych gdyż takiego nie posiadam i pracuję na  stole w salonie. Muszę nie raz zebrać bałagan bo już talerze do posiłku trzeba stawiać. Obecnie trzymam wszystkie przybory w słoikach, kubkach i komódkach. Pozwalają mi one zapanować nad mediami i dodatkami. Tu trzymam także produkty 3rd Eye takie jak badziki czy tekturki. Stemple chowam w starych puszkach.

I fell more than happy to join such a talended and fantastic team and I hope that everyone will have fun and games during upcoming months.
Have a nice sunny day!
Jest mi bardzo miło dołączyć do tak twórczego i sympatycznego zepołu i mam nadzieję, że wszyscy będziemy się świetnie bawić w najblizszcyh miesiacach.
Życzę Wam pięknego wiosennego dnia!

5 comments:

  1. Hej Olga ;) Welcome ! Love your jars <3 xx

    ReplyDelete
  2. lovely looking photos! cannot wait to see what you create! congrats!

    ReplyDelete
  3. That is one amazingly creative space you have made for yourself - the photos make me want to come share your table!!! Loooove your idea of the recycling of little bits & pieces:):) This was a great post to read:):)

    ReplyDelete