3/13/14

Pocket Scrapbooking with 3rd Eye

Hi! Kas'a here and today I would like to show you here few pages I made for my pocket style scrapbooking album. I don't do project life- well I wouldn't be able to catch up with big format and weekly spreads but my album is a great compromise between the love for pocket style scrapbooking and project life! I document events, seasons and important things and collect them in album in chronological order but don't feel the pressure to catch these memories week after week.
Hej! Kas'a z tej strony :) Dzisiaj chciałabym podzielić się z wami stronami przygotowanymi do mojego albumu w style project life. Nie, nie robię project life w tradycyjnym znaczeniu- nie byłabym w stanie czasowo wyrobić się z dużym albumem i dokumentowaniem każdego tygodnia. Z drugiej strony uwielbiam łapać chwile w małe kieszonki i tworzyć poszczególne karty. Mały album i dokumentowanie zdarzeń, pór roku i innych ważnych rzeczy w albumie jest więc moim kompromisem! Uwielbiam ten projekt!

Pages which I'm sharing today show stories from October- my fiance was changing his job and I wanted to capture how he was spending his days on his little holiday. As usual he made the most of his time- traveled, took care of our place and went crazy creative!
Dzisiejsze strony to wspomnienia z października- mój narzeczony zmieniał pracę i chciałam uwiecznić sposób w jaki spędzał swój wolny czas podczas mini wakacji. Jak zwykle wykorzystał czas na maksa- podróżował, tworzył i zajął się naszym małym kątem :)
3rd Eye's chipboards made great embellishments to decorate my pages- they are flat and don't add a lot of bulk and neutral color of chipboard went great with my color scheme! Here is what I used:
Tekturki z 3rd Eye świetnie spisały się w roli dodatków na moich kartach. Dzięki temu, że są małe i płaskie z łatwością zmieściłam je w foliowe koszulki, a neutralne kolory fajnie wpisały się w tematykę moich kart!

       


No comments:

Post a Comment